Primul portal agricol din Moldova
CERERI & OFERTE PLASEAZĂ ANUNȚ OFERTE RECENTE CERERI RECENTE INFOCENTRU

Piața miezului de nucă la Ungheni s-a inviorat

Piața miezului de nucă din recolta anului curent la Ungheni ultimul timp s-a înviorat. Acest produs este achiziționat de la populație de către intermediari în cantități mari, care la rândul lor exportă miezul de nucă preponderent in țările EU. 

Prețul de achiziție este destul de înalt (80-100lei/kg) si depinde de calitatea acestui produs. Miezul întreg de culoare albă se vinde la un preț de 100,00 lei/kg. Nucile în coajă se vând cu 18,00-20,00 lei/kg. Față de anul trecut prețul nu inregistreaza mari devieri.

La Ungheni mai activează și o întreprindere străină, care se ocupă cu achiziția nucilor de la populație, preponderent nuci în coajă, care le sparge, sortează pe fracțiuni și le exporta în Europa.

Sursa: AGROinform, Ungheni

DINAMICA PREȚURI